Biegi narciarskie

Posted on

Biegi narciarskie to jeden z najpopularniejszych sportów z rodziny narciarstwa klasycznego, do której zalicza się także kombinację norweską i skoki narciarskie. Biegi w specjalnych nartach uprawia się na przygotowanych wcześniej torach. Dyscyplina stała się częścią Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1924 roku, jednak panie miały szansę rywalizować ze sobą w tym sporcie dopiero od 1952.

Biegi narciarskie – skąd się wywodzą?

Historia biegów narciarskich sięga czasów prehistorycznych. Poruszanie się po powierzchniach pokrytych śniegiem w specjalnych nartach lub rakietach śnieżnych było konieczne, by przemieścić się  z punktu A do punktu B. W późniejszym czasie narty biegowe bardzo ułatwiły życie myśliwym w trakcie polowań, ale także zwiadowcom podczas wojen. Wszyscy byli wyposażeni w dwa elementy, które posiada dziś też każdy zawodnik biegów narciarskich, a zatem narty i kijki. Dawniej wykonywane były wyłącznie z naturalnych tworzyw – drewna i skóry. Pierwsze oficjalne zawody biegów narciarskich były organizowane w Norwegii w XIX wieku.

Od kiedy na olimpiadzie?

W 1924 roku biegi narciarskie oficjalnie stały się dyscypliną olimpijską. Zawodnicy (teraz również kobiety) mogą rywalizować ze sobą w kilku konkurencjach. Jest to przede wszystkim sprint, także drużynowy, ale też bieg na 10, 15, 18, 30 i 50 kilometrów. Wielkie emocje towarzyszą również sztafecie biegów narciarskich, która obejmuje cztery biegi po 10km.

Zwycięzcy na Olimpiadzie Zimowej 2014 w Soczi

Kobiety

Nazwa konkurencji Zwycięzca
Bieg na 10 km Justyna Kowalczyk – Polska
Sprint Maiken Caspersen Falla – Norwegia
Bieg łączony Marit Bjørgen – Norwegia
Sprint drużynowy Norwegia
Sztafeta Szwecja
Bieg na 30 km Marit Bjørgen – Norwegia

Mężczyźni

Nazwa konkurencji Zwycięzca
Bieg na 15 km Dario Cologna – Szwajcaria
Sprint Ola Vigen Hattestad – Norwegia
Bieg łączony Dario Cologna – Szwajcaria
Sprint drużynowy Finlandia
Sztafeta Szwecja
Bieg na 50 km Aleksandr Legkow – Rosja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *