Bobsleje

Posted on

Bobsleje to drużynowa dyscyplina sportowa należąca do grupy sportów olimpijskich na Zimowych Igrzyskach. Polega na zjeździe kilku zawodników w specjalnych saniach zwanych bobslejami z toru pokrytego lodem o długości 1500-2000 metrów.

Bobsleje – jak powstała ta dyscyplina?

Historia bobslejów zaczyna się w 1893 roku, kiedy to w Szwajcarii zorganizowano pierwsze zawody bobslejowe. Odbyły się one jednak nie, jak dziś, na sztucznym torze, lecz na górskiej drodze. Dyscyplina tak bardzo spodobała się Szwajcarom, że w niedługim czasie zaczęto pracować nad pierwszymi torami bobslejowymi, które powstawały właśnie w tym kraju. W 1897 roku powstał pierwszy klub bobslejowy, a w 1924, czyli zaledwie dwadzieścia kilka lat później bobsleje stały się jedną z dyscyplin sportowych obecnych na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Od tamtego czasu zawody bobslejowe na Olimpiadzie nie odbyły się tylko raz – w 1960 roku.

Przepisy

Zasady zawodów bobslejowych są proste. Czterech zawodników wypycha na tor lodowy swoje sanie (bobsleje), a następnie zjeżdża nimi w dół na torze o spadzie około 8-12%. Tor powinien mieć co najmniej 15 zakrętów, a rozwijane przez sanie prędkości to nawet 130km/h. Obecnie podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich rozgrywa się zawody w czwórkach męskich, dwójkach damskich i dwójkach męskich.

Zwycięzcy na Igrzyskach w Soczi

Nazwa konkurencji Zwycięzca
Ślizg dwójek mężczyzn Rosja
Ślizg dwójek kobiet Kanada
Ślizg czwórek mężczyzn Rosja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *