Curling

Posted on

Curling to jedna z dyscyplin olimpijskich obecna na Zimowych Igrzyskach od 1998 roku. Rozgrywki odbywają się na prostokątnej tafli lodu, po której sunie się kamieniami, które mają trafić jak najbliżej celu zwanego domem. Jest to sport drużynowy, w którym biorą udział czteroosobowe drużyny zawodników.

Jak powstał Curling?

Curling jako sport rekreacyjny powstał w Szkocji pod koniec średniowiecza. Dowodem na jego historię są zapisy dotyczące rozgrywek, ale także obrazy przedstawiające ludzi trafiających kamieniami wyłowionymi w rzece do celu na lodzie. W późniejszym czasie sport ten zawędrował do Kanady, gdzie stał się jednym ze sportów narodowych. Do dziś Kanadyjczycy są faworytami w tej konkurencji.

Zasady curlingu

Curling należy do grupy sportów precyzyjnych. Nazywa się go inaczej „szachami na lodzie”. Dwie czteroosobowe drużyny mierzą się w celności na prostokątnej tafli lodu, na której wykonują ślizgi specjalnymi kamieniami. Wygrana zależy od tego, która drużyna trafi jak największą ilością kamieni jak najbliżej domu, czyli celu. Zawodnicy wykonują ślizgi na przemian. Najważniejszą rolę w drużynie odgrywa skip, czyli ten zawodnik, który pokazuje pozostałym strategię, a zatem miejsca i kierunki, w które mają oni posyłać kamienie.

Zwycięzcy na Igrzyskach 2014

Wśród mężczyzn jak i kobiet, najlepszymi drużynami okazały się być drużyny narodowe z Kanady. Warto zauważyć, że system gry był taki sam w przypadku kobiet jak i mężczyzn.

Dodaj komentarz