Dyscypliny olimpijskie – Igrzyska letnie

Posted on

Igrzyska Olimpijskie to największe, najpopularniejsze, międzynarodowe zawody sportowe, których historia sięga czasów starożytnych. Pierwsza rywalizacja olimpijska miała odbyć się w starożytnej Grecji, a dokładniej w Olimpii. Tradycja przyjęła się również w czasach nowożytnych, dzięki czemu co dwa lata jesteśmy świadkami wyjątkowych, sportowych emocji towarzyszących Letnim i Zimowym Igrzyskom Olimpijskim, które są organizowane na przemian. W trakcie pierwszych Igrzysk Olimpijskich bój toczył się w dziewięciu różnych dyscyplinach. Współcześnie liczba sportów olimpijskich wzrosła do pięćdziesięciu następujących:

Letnie dyscypliny olimpijskie:

Badminton – to gra polegająca na przerzucaniu lotki przez siatkę przy pomocy rakietki na boisku o wymiarach 13,4m na 6,1m. Dyscypliną olimpijską jest od 1992 roku. Znana również pod nazwą kometka. W badmintonie rozgrywa się sety do 21 punktów, a do zwycięstwa potrzebne są dwa wygrane sety.

Boks – to klasyczna walka dwóch zawodników na pięści, która w programie Igrzysk Olimpijskich była od samego początku. Jednak rękawic bokserskich zaczęto używać dopiero w 1867 roku.

Gimnastyka artystyczna – jedna z najbardziej urokliwych dyscyplin olimpijskich, w której biorą udział przede wszystkim wygimnastykowane, młode kobiety. W trakcie Igrzysk solo lub w zespole prezentuje się układy taneczno-akrobatyczne z użyciem rekwizytów takich, jak wstążka, piłka, obręcz, skakanka czy para maczug.

Gimnastyka sportowa – to dyscyplina obecna na Igrzyskach Olimpijskich od czasów antycznych. Podobnie, jak gimnastyka artystyczna opiera się na układach akrobatycznych prezentowanych przez zawodników. Rozgrywki olimpijskie w tym zakresie obejmują kilka konkretnych ćwiczeń takich, jak skok, poręcze, równoważnia czy ćwiczenia wolne.

Skoki na trampolinie – kolejna niezwykle widowiskowa dyscyplina olimpijska i poddyscyplina gimnastyki. Polega na pokazach akrobatycznych z użyciem batutu, czyli trampoliny. Wyodrębnia się skoki indywidualne oraz synchroniczne kobiet.

Golf – powrócił do grona dyscyplin olimpijskich w 2016 roku w Rio de Janeiro. Polega na kierowaniu niewielkiej piłki do dołków w dużej trawiastej powierzchni przy pomocy kija. Celem każdego zawodnika jest umieszczenie piłki jak najbliżej dołka.

Hokej na trawie – to gra zespołowa, w której udział bierze 22 zawodników – 11 w każdej drużynie. Rozgrywki odbywają się na trawiastych boiskach i trwają 35 minut.

Jeździectwo – w repertuarze sportów olimpijskich od 1900 roku. Do sportów jeździeckich zalicza się wszystkie typy sportów konnych. W trakcie Igrzysk możemy więc obserwować ujeżdżanie, skoki przez przeszkody czy rajdy długodystansowe.

Judo – kolejny sport walki wśród dyscyplin olimpijskich. Judo wywodzi się z Japonii. Celem zawodnika, który walczy w pięciominutowej rozgrywce jest jak najszybsze położenie przeciwnika na plecy i utrzymanie go w tej pozycji przez dwadzieścia sekund.

Kajakarstwo górskie – jedna z poddyscyplin kajakarstwa, która na Igrzyskach Olimpijskich jest od 1992 roku. Polega na przemierzaniu górskich rzek lub innych cieków wodnych kajakiem.

Kajakarstwo regatowe – poddyscyplina kajakarstwa, która wywodzi się z grupy rekreacyjnych sportów wodnych. Na Olimpiadzie od 1936 roku.

kolarstwo igrzyska olimpijskie kolarz

BMX – sport z użyciem specjalnego roweru o nazwie BMX. Dyscyplina wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a na Igrzyskach obecna jest od 2008 roku.

Kolarstwo górskie – zawody kolarskie odbywające się w trudnym terenie górskim. Wykorzystywane są tutaj specjalnie skonstruowane rowery górskiej. Dyscyplina olimpijska od 1996 roku.

Kolarstwo szosowe – tradycyjna dyscyplina kolarska polegająca na przemierzaniu szos rowerem. Ten typ sportu rowerowego jest uważany za najstarszy ze wszystkich sportów rowerowych i jako pierwszy z nich wszedł do kanonu sportów olimpijskich w 1896 roku.

Kolarstwo torowe – poddyscyplina kolarstwa, która opiera się na rozgrywkach na charakterystycznych torach podobnych do lekkoatletycznych bieżni. Kolarstwo torowe to także specjalne rowery – są lżejsze i prostsze w konstrukcji od rowerów szosowych czy górskich.

Koszykówka – uważana za jedną z najchętniej oglądanych dyscyplin sportowych. Polega na wrzucaniu piłki do kosza w jednostce czasowej. W każdym meczu biorą udział dwie pięcioosobowe drużyny.

Lekkoatletyka – to szeroka dyscyplina sportowa obejmująca wiele konkurencji, które wywodzą się ze starożytnej Grecji. Są to przede wszystkim biegi na różnych dystansach, skoki, rzuty oszczepem, młotem czy dyskiem, a także pchnięcie kulą i wieloboje. Na Igrzyskach obecna od 1896 roku.

Łucznictwo – inaczej strzelanie z łuku do celu. Na Letnich Igrzyskach Olimpijskich dyscyplina ta obecna jest z przerwami od 1900 roku. Na stałe powróciła do kanonu sportów olimpijskich w 1972.

Pięciobój nowoczesny – dyscyplina, która łączy w sobie różne typy sportów takie, jak pływanie, bieganie, jeździectwo, szermierka oraz strzelectwo. O końcowym wyniku decyduje ilość punktów zdobyta przez zawodnika na każdym etapie wyścigu. Dyscyplina olimpijska od 1912 roku.

Piłka nożna – tej dyscypliny nikomu nie trzeba przestawiać. Jest ona dyscypliną olimpijską od 1900 roku i zniknęła z repertuaru sportów olimpijskich tylko raz w 1936. Piłkę nożną rozgrywa się także podczas Paraolimpiady.

Piłka ręczna – dwie drużyny siedmioosobowe walczą o zdobycie jak największej ilości trafień do bramki piłką przy użyciu rąk. Jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych, która na Letnich Igrzyskach Olimpijskich pojawiła się w 1936 roku.

Podnoszenie ciężarów – dyscyplina ciężkiej atletyki, która na Igrzyskach Olimpijskich obecna jest od 1896 roku. Polega na podnoszeniu przez zawodników sztangi o konkretnej masie.

Rugby 7 – odmiana tradycyjnego rugby union. W rozgrywce bierze udział siedmiu, a nie jak zwykle piętnastu zawodników w drużynie. Rugby 7 pojawiło się na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 2016 roku. Odbyły się wtedy rozgrywki kobiet i mężczyzn.

Siatkówka halowa – dyscyplina, w której udział biorą dwie sześcioosobowe drużyny przebijające piłkę nad siatką na boisku w hali sportowej. W grupie sportów olimpijskich pojawiła się w 1964 roku.

Siatkówka plażowa – odmiana piłki siatkowej rozgrywana na piaszczystym boisku. Dyscypliną Letnich Igrzysk Olimpijskich jest od 1996 roku.

Piłka wodna – dyscyplina, którą można by nazwać piłką ręczną w wodzie. Zawodnicy (siedmiu na drużynę) mają na celu zdobyć jak najwięcej bramek. Mecze odbywają się w basenach o głębokości 180cm.

Pływanie – jedna z podstawowych dyscyplin Letnich Igrzysk Olimpijskich. Zawodnicy muszą zmierzyć się z konkretnym dystansem i stylem pływackim. Wygrywa ten, kto przypłynie na metę najszybciej.

Pływanie synchroniczne – w repertuarze sportów olimpijskich obecne od 1984 roku. Ta dyscyplina sportowa łączy w sobie trzy inne – pływanie, gimnastykę oraz taniec – wszystko odbywa się w wodzie.

Skoki do wody – sport polegający na skakaniu do wody z wieży lub trampoliny. Zawody olimpijskie odbywają się indywidualnie lub parami. Zwycięża ten, kto zdobędzie najwięcej punktów za poprawność skoku oraz stopień trudności.

Strzelectwo – dyscyplina wykorzystująca broń palną lub pneumatyczną do oddawania jak najcelniejszych strzałów. W kanonie sportów olimpijskich zadebiutowała w 1896 roku.

Szermierka – dyscyplina sportowa z użyciem broni białej zwana inaczej fechtunkiem. Dyscypliną olimpijską jest od 1896 roku. Jest też częścią pięcioboju nowoczesnego.

Taekwondo – sztuka walki wywodząca się z Korei, której nazwa sugeruje, że polega ona na walce stopami i rękami, ale przy angażowaniu całego ciała. Taekwondo jest na Letnich Igrzyskach Olimpijskich od 2000 roku.

Tenis stołowy – jest częścią Letnich Igrzysk Olimpijskich od 1988 i polega na odbijaniu piłeczki przy pomocy paletki nad stołem ping-pongowym. Rozgrywki mogą być indywidualne lub grupowe – w dwuosobowych drużynach.

Tenis ziemny – jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych, uprawianych amatorsko. Na Igrzyskach Letnich obecna od 1924, a później po przerwie od 1988. Rozgrywka – solo lub w duecie, polega na przebijaniu piłki nad siatką przy pomocy rakiety.

Triathlon – połączenie trzech dyscyplin sportowych – biegania, kolarstwa oraz pływania. Zawodnicy biorący udział w rozgrywce mają do pokonania 1,5km w wodzie, 40 km biegiem oraz 10 km na rowerze. Triathlon zadebiutował na Igrzyskach w 2000 roku.

Wioślarstwo – sport polegający na wprawieniu łodzi w ruch i osiągnięciu jak najszybszego czasu w zawodach na wodzie, które w trakcie Letnich Igrzysk Olimpijskich odbywają się regularnie od 1900 roku. Łódź napędzana jest siłą mięśni zawodników, którzy poruszają nią przy pomocy wioseł.

Zapasy – jedna z najstarszych dyscyplin sportowych z rodziny sportów walki. Na Igrzyskach Letnich zawody tego typu odbywały się już w starożytnej Grecji. Rozgrywka polega na walce dwóch przeciwników przy pomocy chwytów.

Żeglarstwo – rodzaj sportu wodnego, który jest stałym punktem podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich. Zawodnicy przemierzają trasę na żaglówkach napędzanych siłą wiatru.

Ciąg dalszy tutaj: Igrzyska – Zimowe dyscypliny olimpijskie.

 

Dodaj komentarz