Gimnastyka

Posted on

Gimnastyka to termin wspólny dla kilku poddyscyplin sportowych, takich jak gimnastyka artystyczna, gimnastyka sportowa czy skoki na trampolinie. Wszystkie trzy formy wchodzą w skład dyscyplin olimpijskich w trakcie Letnich Igrzysk. Łączy je ogólna zasada wykonywania określonych ćwiczeń gimnastycznych z użyciem konkretnych przyrządów.

Gimnastyka – początki dyscypliny

Tradycyjną gimnastykę znali już starożytni Grecy czy Egipcjanie, którzy hołdowali zasadzie „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Ta dyscyplina sportowa od początku opierała się na naturalnym ruchu ludzkiego ciała, przez co może ją uprawiać każdy w różnym stopniu zaawansowania. Na Igrzyskach Olimpijskich możemy oglądać rozgrywki kobiet i mężczyzn w trzech poddyscyplinach gimnastycznych. Gimnastyka jest obecna na Olimpiadzie od 1896 roku.

Na czym polega gimnastyka na Olimpiadzie?

W zawodach gimnastycznych wykorzystuje się różnego typu przyrządy. Gimnastyka sportowa to cykl ćwiczeń wykonywanych przez około 60-90 sekund na każdym z przyrządów. Mamy więc skok przez stół gimnastyczny, ćwiczenia wolne, poręcze asymetryczne, drążek czy równoważnię. Gimnastyka artystyczna, czyli zdecydowanie jedna z najbardziej widowiskowych dyscyplin olimpijskich, polega na wykonaniu układu ćwiczeń z piłką, wstążką, obręczą i parą maczug. Z kolei skoki na trampolinie to gimnastyka z użyciem batutu zaliczana do grupy gimnastyki akrobatycznej.

Odmiany gimnastyki na Igrzyskach

Gimnastyka sportowa

W skład gimnastyki sportowej, męskiej wchodzą następujące dyscypliny: Wielobój drużynowy, Wielobój indywidualny, Ćwiczenia na drążku, Ćwiczenia na poręczach, Ćwiczenia na koniu z łękami, Ćwiczenia na kółkach, Skoki, Ćwiczenia wolne.
Kobiety zaś konkurują w następujących konkurencjach: Wielobój drużynowy, Wielobój indywidualny, Ćwiczenia na równoważni, Ćwiczenia wolne, Ćwiczenia na poręczach asymetrycznych, Skoki.

Gimnastyka artystyczna

Rywalizują w niej tylko kobiety. Współzawodniczą w następujących rywalizacjach: Wielobój indywidualny, Wielobój drużynowy.Gimnastyka artystyczna polega na wykonywaniu zaawansowanych układów choreograficznych z elementami akrobatycznymi i gimnastycznymi. Często używa się wstążek lub obręczy.

Skoki na trampolinie

Każdy układ skoków na trampolinie składa się z 10 obowiązkowych elementów. Istnieje podział na klasy, jednak nie są one brane pod uwagę na olimpiadzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *