Hokej

Posted on

Hokej w ogólnym rozumieniu jest grą zespołową przy użyciu zakrzywionych kijów. Mecze mogą odbywać się zarówno na lodzie (tradycyjna forma hokeja), jak i na trawie (nowsza forma). Obydwie dyscypliny – hokej na lodzie i hokej na trawie wchodzą w skład sportów olimpijskich odpowiednio – zimowych i letnich.

Jak powstał hokej?

Historia hokeja sięga XV wieku. Do dziś nie ustalono ostatecznie, w którym z dwóch państw powstała ta dyscyplina sportowa, jednak najbardziej prawdopodobne są Anglia i Francja. Graczy hokeja uwieczniono na obrazach pochodzących z XV i XVI wieku, jednak sama nazwa hokej powstała dużo później – około XVIII wieku. Za ojczyznę nowożytnego hokeja uważa się Kanadę, w której stacjonowali angielscy żołnierze, którzy nudzili się podczas długich zim i wymyślili zasady gry w hokeja. Do dziś Ameryka Północna słynie z hokeistów, a sam sport stał się czymś w rodzaju narodowego sportu.

Mecz hokeja – podstawowe zasady

W każdym meczu bierze udział 12 hokeistów – sześciu na drużynę, w tym jeden bramkarz. Zawodnicy wyposażeni są w kije oraz ochraniacze i mają za zadanie wbić krążek wykonany z kauczuku do bramki przeciwnika. Pojedyncza rozgrywka trwa 60 minut. Czas ten jest podzielony na trzy dwudziestominutowe tercje z przerwami. Podobne zasady obowiązują w hokeju na trawie, z tym że mamy do czynienia z innym rodzajem boiska i inną piłką.

Zwycięzca

Igrzyska olimpijskie w hokeju zwyciężyła drużyna z Kanady. Skład: Carey Price, Mike Smith, Jay Bouwmeester, Dan Hamhuis, Ryan Getzlaf, Duncan Keith, Alex Pietrangelo, Marc-Édouard Vlasic, Jamie Benn, Patrice Bergeron, Jeff Carter, Sidney Crosby (kapitan), Roberto Luongo, Matt Duchene, Chris Kunitz, Drew Doughty, Patrick Marleau, Rick Nash, Corey Perry, P.K. Subban, Patrick Sharp, Martin St. Louis, Shea Weber, John Tavares, Jonathan Toews

Dodaj komentarz