Kask wspinaczkowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Używanie kasku wspinaczkowego jest niezwykle istotne. Wiąże się to z kwestiami bezpieczeństwa. Niektórzy bagatelizują problem, jednak nawet na małych wysokościach może dojść do niespodziewanego wypadku. W takich przypadkach, kask chroni głowę przed mocniejszymi skutkami upadku. Jak odpowiednio dobrać kask wspinaczkowy by być bezpiecznym w górach?

Kask wspinaczkowy – dlaczego warto go używać?

Przede wszystkim – ze względów bezpieczeństwa. Ochrona głowy powinna być priorytetem, a upadek z niewielkiej nawet wysokości, może nieść za sobą poważne skutki. Niemniej poważne mogą okazać się odłamki skalne, które mogą spadać z dużej wysokości. Mogą powodować nie tylko kontuzje i urazy, ale nawet śmierć. 

W górach, podczas wspinaczki, zdarzyć się może dosłownie wszystko. Warto więc być przygotowanym na każdą ewentualność i mieć kask wspinaczkowy (https://www.polarsport.pl/wspinaczka/kaski.html).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kasku wspinaczkowego?

Istnieje wiele elementów na które warto zwrócić uwagę. Pierwszym wyborem będzie wybór odpowiedniej konstrukcji. Na rynku dostępne są:

  • kaski skorupowe
  • kaski hybrydowe (skorupowo-piankowe)
  • kaski piankowe
kask wspinaczkowy biały

Pianka jest o wiele delikatniejsza od skorupy. O wiele łatwiej jest więc uszkodzić kaski wspinaczkowe wykonane z pianki. Są one jednak o wiele lżejsze i wygodniejsze w noszeniu. Warto zastanowić się nad kaskiem hybrydowym, który łączy w sobie trwałość kasku skorupowego z lekkością i wygodą kasku piankowego. Są najbardziej uniwersalne i polecane na początek. Przy wyborze warto wziąć również pod uwagę rodzaj aktywności. Kaski skorupowe sprawdzą się idealnie w jaskiniach, natomiast piankowe i hybrydowe będą o wiele bardziej uniwersalne.

Kask wspinaczkowy – wygoda i bezpieczeństwo

Przy wyborze odpowiedniego modelu nie obejdzie się jednak bez przymierzania. Na bezpieczeństwo ma nie tylko wpływ wybór kasku, ale również jego ułożenie na głowie. Źle dobrany może być nawet zagrożeniem. Kask wspinaczkowy nie powinien być ani za duży, ani za mały.

Wygoda w kasku jest niezwykle ważna. Tylko wygodny kask nie będzie krępował ruchów.

Comments are closed.