Pociąg do historii i kultury Sanoka, miasteczka z wielokulturową przeszłością

Sanok to urokliwe, podkarpackie miasteczko, będące integralną częścią wielokulturowej przeszłości regionu. Miejscowość ta dobrze znana jest także zagorzałym fanom Zdzisława Beksińskiego. Muzeum Historyczne w Sanoku, co roku, uczestniczy w akcji „Pociąg do kultury”, oferując darmowy wstęp pasażerom pociągu „Wojak Szwejk”.

„Pociąg do kultury”

Sanok – co zobaczy? (https://polregio.pl/pl/zmysl-podrozowania/sanok-atrakcje-turystyczne-co-warto-zobaczyc/) „Pociąg do kultury” jest akcją organizowaną przez Zarząd Województwa Podkarpackiego, której zamiarem jest zachęcenie podróżnych do zapoznania się z kulturą i historią Podkarpacia. Pasażerowie, podróżujący pociągiem „Wojak Szwejk”, który kursuje na trasie Rzeszów – Medzilaborce w okresie wakacyjnym, uzyskują możliwość nieodpłatnego dostępu do ekspozycji licznych podkarpackich muzeów. Warunkiem darmowego wstępu jest okazanie biletu, w terminie 3 dni od daty przejazdu, w kasie wybranej instytucji. Bilet upoważnia do wstępu nie tylko do muzeów sanockich, ale także do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Muzeum Okręgowego i Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie oraz Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. 

sanok co zobaczyć

Sanok – co zobaczyć?

’Pociąg do kultury” to doskonała okazja do poznania kultury i historii Sanoka oraz otaczających go ziem. Każdy pasażer „Wojaka Szwejka” może za darmo odwiedzić ekspozycje Muzeum Historycznego w Sanoku, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku szczyci się unikatowymi zbiorami prezentującymi kulturę Pogranicza. Mianem tym określana jest forma kultury, istniejącą do pierwszych lat drugiej połowy XX wieku, we wschodniej części polskich Karpat. Region ten zamieszkiwały różnorodne grupy etniczne, w tym Bojkowie, Łemkowie, Dolinianie i Pogórzanie. W muzeum można podziwiać domy, budynki przemysłowe i gospodarcze oraz sakralne, charakterystyczne dla tych społeczności. Częścią ekspozycji jest także historia przemysłu naftowego, który miał swoje początki na terenie Podkarpacia. 

Muzeum Historyczne w Sanoku posiada bogatą ekspozycję Sztuki dawnej i współczesnej. W jego gmachu podziwiać można także zbiory archeologiczne związane z regionem oraz militaria, będące pozostałością po licznych konfliktach zbrojnych toczonych na Podkarpaciu. Miłośnicy sztuki sakralnej również nie będą zawiedzeni, gdyż muzeum oferuje bogaty zbiór tego typu artefaktów, w tym kamienną chrzcielnicę pochodzącą z XV w. 

Muzeum Historyczne w Sanoku mieści największą na świecie kolekcję dzieł Zdzisława Beksińskiego. Każdy fan twórczości tego, odrobinę mrocznego, artysty będzie zachwycony. 

Comments are closed.