Zalety i wady podróży pociągiem

Podróż nie bez powodu nazywana jest jedną z form poznania świata, ale podróżować można na wiele różnych sposobów — niektórzy wolą podróżować samochodem, inni wolą latać, a ktoś z całego serca jest oddany podróżowaniu pociągami. Należy jednak pamiętać, że podróż pociągiem ma zalety i wady. Zanim zaczniesz poznawać świat w ten sposób, musisz poznać plusy i minusy podróżowania.

Korzyści z podróżowania pociągiem — czy warto kupić bilet na pociąg?

Podróżowanie pociągiem ma wiele niezaprzeczalnych zalet, do których należą:

  • Niska cena biletu. Cena biletu na pociąg jest znacznie niższa niż na samolot czy nawet autobus. Ponadto w niektórych przypadkach obywatele mogą uzyskać dobry rabat lub wziąć udział w programie premiowym, który również obiecuje oszczędności.
  • Szeroka sieć tras. Kolej, niczym pajęczyna, pokrywa duże obszary, dlatego sieć tras jest bardzo rozbudowana. Pociągiem można dojechać niemal do każdego miasta. Na przykład, jeśli porównać to z podróżami lotniczymi, nie każde miasto ma lotnisko. Lotniska buduje się zazwyczaj tylko w dużych miastach, w których mieszka ogromna liczba osób. Z dworcami i stacjami kolejowymi jest łatwiej. Występują one praktycznie w każdej osadzie. Więc w zasadzie nie ma problemu z połączeniami.
  • Nocne podróże. Dla wielu podróżnych zaletą transportu kolejowego jest możliwość zakupu biletu na nocną podróż. Jeśli trafisz na dobry rejs w nocy, możesz się wyspać i rano zacząć zwiedzanie.
  • Rzadko spóźnione pociągi. Zdecydowaną zaletą pociągów jest to, że jeżdżą zgodnie z ustalonym rozkładem jazdy. O ile autobus czy samolot może się spóźnić, o tyle podróż koleją rzadko się spóźnia.
  • Udogodnienia. Pociągi mają tę zaletę, że pasażer może czuć się swobodnie w wagonie — może położyć się spać, może spacerować, może odwiedzić wagon restauracyjny i tak dalej.
  • Wygoda lokalizacji stacji. Większość stacji znajduje się w centrum miasta, więc pasażerowie nie muszą wydawać dodatkowe pieniędzy, aby dostać się do centrum.
  • Do pociągu można zabrać ze sobą jedzenie i napoje, a ich ilość jest nieograniczona. Można przewozić duże ilości bagażu. Bagaż podręczny o wadze do 50 kg można zawsze zabrać na pokład samolotu bez konieczności płacenia za niego.

Jakie są wady podróżowania pociągiem?

Oczywiście są nie tylko plusy, ale i minusy. Jeśli zamierzasz podróżować w ten sposób, musisz mieć tego świadomość. Można wyróżnić następujące wady:

  • Jeśli miejsce docelowe jest daleko, dojazd pociągiem zajmie dużo czasu. Jeśli podróż ogranicza się do kilku godzin, można ją zaakceptować. Jednak jeśli osoba bierze urlop na kilka dni, a dojazd do miejsca wypoczynku pociągiem zajmuje dzień lub dwa czy nawet trzy dni, opcja ta będzie oczywiście nieistotna. Elementarne jest szybsze dotarcie w odpowiednie miejsce, więc samolot w tym przypadku będzie znacznie wygodniejszy.
  • Wielu pasażerom w pociągach brakuje przestrzeni osobistej. Pociągi są zatłoczone, brakuje miejsc siedzących i innych niedogodności. Jeśli podróż trwa krótko, można znieść tę niedogodność, ale jeśli jest to długa podróż, brak wolnego miejsca będzie bardzo przeszkadzał.

Sprawdź na www.polregio.pl

Comments are closed.