Automat biletowy w pociągu – jak kupić bilet?

Podróże pociągami łączą się nierozerwalnie z koniecznością zakupu biletów. Dawniej można było to robić wyłącznie w specjalnych kasach, później wprowadzono możliwość sprzedaży przez drużynę konduktorską, a w kolejnych latach pojawiły się zakupy online. Istnieje jednak jeszcze inna możliwość, by nabyć bilet uprawniający nas do podróży. Można w tym celu skorzystać ze specjalnego automatu, który dostępny jest zarówno na dużych dworcach i stacjach, jak również od niedawna w pociągach. Sprawdźmy w jaki sposób można zakupić bilet w takiej maszynie.

Jak działa automat biletowy?

Maszyna jest całkowicie zautomatyzowana, co oznacza że podczas interakcji z nią nie musi być kontrolowana przez żadnego człowieka po drugiej stronie. Sprawia to, że automaty mogą działać przez 24 godziny na dobę. Działanie maszyny jest bardzo proste, polega na przyjmowaniu poleceń od kupującego (cel podróży, rodzaj wagonu, sposób zapłaty), przyjmowaniu gotówki bądź karty płatniczej, a także drukowaniu i wydawaniu biletu oraz ewentualnej reszty (w razie zapłaty gotówką). Automat biletowy (https://polregio.pl/pl/dla-podroznych/gdzie-kupic-bilet/automaty-biletowe/) wymaga jedynie zasilania elektrycznego i połączenia z internetem, przez co może być montowany nie tylko stacjonarnie, ale również w samych pociągach.

automat biletowy

Jak kupić bilet w pociągu?

Chcąc skorzystać z automatu biletowego, który umieszczony jest w pociągu, powinniśmy podejść do niego od razu po wejściu do środka. Już podczas wsiadania zauważymy nad drzwiami wagonu, w którym umieszczono maszynę, specjalne oznaczenie. Dzięki temu nie będzie konieczności przechodzenia przez całą długość składu by odnaleźć automat. Obsługa urządzenia jest identyczna jak w przypadku tych, które działają stacjonarnie. System zazwyczaj wyświetla nam od razu wszystkie przystanki pociągu którym jedziemy, co przyspiesza wybór celu podróży. Potem pozostaje potwierdzić czy chcemy jechać w wagonie z przedziałami czy bezprzedziałowym, a ostatecznie uiścić opłatę. Pamiętajmy, że w wielu pociągach w których działają automaty, drużyna konduktorska nie prowadzi sprzedaży biletów, chyba że maszyna uległa uszkodzeniu.

Comments are closed.