Biletomat – co to jest i w jaki sposób działa?
Choć podróżowanie koleją jest szybkie i wygodne, czasem wiąże się z przykrymi niespodziankami wywołującymi stres. W drodze na dworzec podróżnych mogą zaskoczyć niespodziewane korki czy opóźnienia w kursowaniu komunikacji miejskiej, przez co zaczynają obawiać się, czy uda im się na czas wsiąść do pociągu. Na dodatek kolejki do kas, w których kupuje się bilety, zwykle są bardzo długie, więc niepokój wzrasta. W takich sytuacjach z pomocą zniecierpliwionym pasażerom przychodzą biletomaty.
Czym właściwie jest biletomat?
Biletomat Polregio, zwany również automatem biletowym to urządzenie znajdujące się na dworcu kolejowym, które umożliwia podróżnym nabycie biletu na pociąg, bez konieczności skorzystania z tradycyjnej kasy. Dzięki niemu wyrusza się ze spokojem w drogę, nie martwiąc się tym, że punkt sprzedaży biletów może być nieczynny lub oblegany przez pasażerów, nawet gdy do odjazdu pozostało niewiele czasu. Biletomaty są dostępne dla podróżnych w godzinach otwarcia danego dworca, tzn. mogą być czynne całą dobę lub krócej. Ponadto ich obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna również dla osób, które stykają z nimi pierwszy raz w życiu.
Jak poprawnie korzystać z biletomatu?
Biletomat został wyposażony w duży dotykowy ekran, na którym wybiera się krok po kroku potrzebne informacje:
- Rodzaj biletu np. jednorazowy lub okresowy.
- Stację początkową (nie musi być ona miejscem, w którym kupuje się bilet) i docelową.
- Odpowiednie połączenie z listy odjazdów.
- Klasę biletu.
- Dodatkowe usługi tj. przewóz roweru lub psa.
- Ewentualne zniżki przysługujące podróżnemu np. studencka, uczniowska czy kombatancka.
- Liczbę biletów.
Jeśli wszystkie dane się zgadzają, podróżny uiszcza opłatę za bilet. Płatności można dokonać gotówką lub przy użyciu karty, przykładając ją do znajdującego się w biletomacie czytnika, co pomaga skrócić czas zakupu. Następnie maszyna drukuje bilet, który należy wyjąć z automatu i zachować, by móc okazać go konduktorowi w czasie przejazdu, a także odebrać resztę lub potwierdzenie płatności.